Her Bina Güçlendirilebilir mi?

video img

Tüm binalar teknik olarak güçlendirilebilir. Yapısal güçlendirmede projesinde, yapının mevcut durumu dikkatlice tetkik edilir. Yapının mevcut statik ve mimari rolövesi alınır. Deprem yönetmeliğinde tarif edilen şekilde, yapıda kullanılan malzeme kalitesi olarak karot numuneleri, gerekli donatı okumaları ve fiziki kontroller için beton sıyırmaları yapılır. Ayrıca yapının oturduğu zemin parametrelerinin belirlenebilmesi adına sismik zemin etüdü yapılır. Elde edilen data ve parametreler ışığında mevcut yapının statik modellemesi yapılarak düşey yükler ve deprem etkisi altında davranışları belirlenir. Yapının davranışına, kullanım amacına ve sürecine göre güçlendirme metodları belirlenerek yapısal deprem güvenliği şartlarına göre yapının detaylı güçlendirme projesi çizilir.

İmar barışı kapsamında alınan yapı kayıt belgeleri ve kat mülkiyeti tapuları yapının depreme karşı güvenli olduğunun ispatı değildir. Önümüzdeki günlerde bakanlıkça, imar barışından yararlanan yapıların deprem güvenliğinin araştırılmasıyla ilgili talep geleceğini ve her binadan deprem güvenliği ile ilgili rapor alınması öngörülmektedir. Deprem güvenliğini sağlamayan çoğu binaların kentsel dönüşüm kapsamında güçlendirilmesi yapılacaktır.

Yapı kayıt belgesi alınmış ve imar bulunmayan yapılar, deprem güvenliğini sağlamıyorsa, yapının yıkılması durumunda tekrar yapı ve imar izni alamayacaktır. Bu durumda yapının güçlendirilmesi en sağlıklı çözüm olacaktır.

Çalıştığımız Kuruluşlar

İletişim Formu

Telefon

Ofis: +90 (216) 216 379 62 68 Cep : +90 533 438 95 20

Bize Ulaşın
Email

info@ekecmc.com

Mail Gönder